Yapay zeka, erken doğumları tahmin edebiliyor

Yapay zeka, erken doğumları gebeliğin 31. haftasında iddia edebildi.

ABD’nin Washington Üniversitesi’nden araştırmacılar, yapa zekanın derin öğrenme modelini kullanarak, gebe 156 bayanın, rahmindeki elektrik dalgalanmalarını inceledi

Araştırmacılar, hamile bayanların yaşlarına, yüklerine, yağ oranlarına ve hamileliğin üç aylık devrine ait bilgileri birleştirdi

Ardından bu bilgiler, yapay zekanın derin öğrenme modeline aktarıldı.

Yapay zekanın derin öğrenme modelinin, çalışmaya katılan bayanlardan yüzde 19’unda erken doğum varsayımı yaptığını vurgulayan araştırmacılar, bayanlar gebeliğin 37. haftasına geldiklerinde, yapay zekanın kestiriminin hakikat çıktığını belirtti.

YAPAY ZEKA VARSAYIM ETTİ

Washington Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Kısmı’ndan Dr. Arye Nehorai, hamileliğin 31. haftasına kadar alınan dataları tahlil eden yapay zekanın, hamileliğin 37. haftasına kadar olan erken doğumları varsayım edebildiğini kaydetti.

Nehorai, bunun da çalışmalarındaki en kıymetli bulgu olduğunu lisana getirdi.

Keşfettikleri formülü faaliyete geçirmenin, ucuzluğu sayesinde avantajlı olduğunu söz eden Nehorai, “Bizim modelimizin, erken doğumu elektrik dalgalanmalarıyla daha kısa müddette varsayım edebildiği, kullanımı kolay ve daha az maliyetli olduğu için meskende bile kullanılması mümkün.” diye konuştu.

ERKEN DOĞUMLARDA 1 MİLYONUN ÜZERİNDE ÖLÜM

Birleşmiş Milletler’in yayımladığı bir rapora nazaran, 2020’de dünyada 13,4 milyon erken doğum gerçekleşti. Bunlardan yaklaşık 1 milyonu mevtle sonuçlandı.

Bu da her 2 saniyede bir bebeğin erken doğduğunu ve her 40 saniyede bu bebeklerden birinin hayatını kaybettiğini gösteriyor.

Araştırma, tıp dergisi PLOS ONE’da yayımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir