‘Tacizci’ diye döve döve öldürüldü… İlk duruşmada tahliye kararı

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Anzele Parkı’nda 3 Nisan 2022’de meydana gelen olayda parkta oturan kız çocuğunun fotoğrafını çektiği tez edilen Ergün Arslan, bir kümenin bıçaklı saldırısına uğradı. Daha sonra dövülüp, yaralı halde sokaklarda gezdirilen Arslan, kan kaybından hayatını kaybetti.

Olaya ait çalışma başlatan polis, güvenlik imajlarından 7 şüpheliyi belirleyip, gözaltına aldı. Şüphelilerden S.D. (16), E.H.T. (16) tutuklandı, 5 kişi özgür bırakıldı. İtiraz sonrası gözaltına alınan B.E. (23), bu defa tutuklandı.

Soruşturma sürerken, kız çocuğu ile annesinin tabirine başvuruldu. Çocuğa, Ergün Arslan’ı fotoğrafı gösterilip, fotoğrafını çeken kişi olup, olmadığı soruldu. Çocuk, fotoğrafı çeken kişinin diğeri olduğunu söyledi. Yaralı halde gezdirilmesi imajlara de yansıyan Ergün Arslan’ın otopsi raporunda, “Koltuk altında bıçak yarası, her iki kalçada derin bıçak yarası, darp sonucu ağzındaki dişlerin yerinde olmadığı, burunda, dudakta ağır kanama, burunda çok morarma, sol diz altında yaralanmaya bağlı morarma ve kanama, bedende çok yaygın kan bulaşması olduğu” sözleri yer aldı.

“KASTEN ADAM ÖLDÜRME” KABAHATİNDEN CEZA İSTENDİ

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma tamamlandı. İddianamede tutuklu sanıklar S.D., E.H.T. ve B.E. ile tutuksuz 3 sanığın zaten gelişen olayda daha sonra fikir ve eylem birliği içinde hareket ettikleri vurgulandı. Sanık S.D.’nin elindeki bıçakla Ergün Arslan’ı bıçakladığı, başka sanıkların da tekme ve tokat biçiminde Arslan’ı döverek öldürülmesine neden oldukları için “kasten adam öldürme” kabahatinden farklı başka cezalandırılmaları istendi.

5’i 18 yaşından küçük 6 sanık için müebbet mahpus cezası istendi. Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, dün davanın birinci duruşması görüldü. 3’ü tutuklu 6 sanık ile Ergün Aslan’ın eşi Azize ile kardeşi Süleyman Aslan salonda hazır bulundu.

“CANİCE KATLEDİLDİ”

Mahkemede kelam alan Süleyman Arslan, ağabeyinin canice katledildiğini söyledi. Mahkeme heyeti, olay anına ait manzaraların izlenmesini istedi. İmgelerden etkilenmemesi için Arslan’ın eşi Azize Arslan da salondan çıkarıldı. 6 sanık için ayrıyeten fotoğraf teşhisi yapıldı. Heyet, E.H.T.’nin tahliyesine, S.D. ile B.E.’nin tutukluluk halinin devamına karar verip, mahkemeyi 23 Ekim’e erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir