Küresel ekonomi için karamsar tahminler: 2023 resesyon yılı olabilir

İngiltere merkezli global danışmanlık şirketi İktisat ve İş Araştırmaları Merkezi’ne (CEBR) nazaran, dünya 2023’te bir sakinlik riskiyle karşı karşıya. Enflasyonla uğraş nedeniyle artan yüksek borçlanma maliyetleri birtakım iktisatların daralmasına neden olabilir.

CEBR yıllık Dünya Ekonomik Ligi Tablosunda, global iktisadın 2022’de birinci sefer 100 trilyon doları aştığını açıkladı. Merkez, siyaset yapıcıların enflasyona karşı uğraşlarını sürdürmeleri nedeniyle 2023’te iktisadın frene basacağını söyledi.

Raporda, “Enflasyonla çaba şimdi kazanılmış değil. Ekonomik maliyetlere karşın merkez bankalarının 2023’te de silahlarına sarılmasını bekliyoruz. Enflasyonu düşürmenin maliyeti, önümüzdeki birkaç yıl için daha zayıf bir büyüme görünümüdür” tabirlerine yer verildi.

IMF’DEN DAHA KARAMSAR

CBDR bulguları Milletlerarası Para Fonu’nun (IMF) son kestiriminden daha karamsar oldu. IMF, ekim ayında yaptığı açıklamada dünya ülkelerinin üçte birinden fazlasının küçüleceği kestiriminde bulunmuştu. IMF, global sakinlik yılı olarak tanımladığı 2023’te global büyümenin yüzde 2’den daha az olmasının da mümkün olduğunu açıklamıştı.

CEBR Yöneticisi Kay Daniel Neufeld, “Yüksek enflasyona cevap olarak gerçekleştirilen faiz artışların bir sonucu olarak dünya iktisadının gelecek yıl sakinlikle karşı karşıya kalması muhtemeldir” dedi.

ÇİN’DE YAVAŞLAMA İŞARETLERİ

Raporda ayrıyeten Çin iktisadına dair de çeşitli değerlendirmelere yer verildi. Batı ile Çin ortasındaki ticaret savaşı ile Covid sıfır siyasetinin Çin iktisadını yavaşlattığı belirtildi.

Kurum, Çin’in 2036’da dünyanın en büyük iktisadı olacağını ve ABD’yi geçeceğini öngördü. Evvelki iddia 2030 olarak belirtilmişti. Lakin Çin’in sıfır Covid siyaseti ve batı ile artan ticaret tansiyonu Çin’in büyümesini yavaşlattığı için bu kestirim de ertelendi.

Öte yandan raporda Hindistan’ın 2032’de dünyanın üçüncü büyük iktisadı olacağı öngörüldü. Ayrıyeten Birleşik Krallık’ın önümüzdeki 15 yıl içinde dünyanın en büyük altıncı iktisadı, Fransa’nın ise yedinci büyük iktisadı olmaya devam edeceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir