Kişisel verilerin internete sızması Meclis gündeminde

ANKARA – CHP Antalya Milletvekili Mustafa Fazilet, e-devlet bilgilerinin çalınmasına ait iddialar hakkında; İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi verdi.

Erdem, “Türkiye’de yaşayan 85 milyon Türk vatandaşının bilgilerinin, e-devlet uygulaması üzerinden ele geçirildiği bilgisi kamuoyuna yansımakta, buna istinaden ‘s***paneli.org’ isimli bir sitede sorgulama yapılarak şahısların anne, baba isimlerine, T.C. kimlik numaralarına, telefon numarasına, akrabalarının bilgilerine, şahsın annesinin T.C. kimlik numarasına ve tapu bilgilerine dahi ulaşılabildiği tez edilmektedir. Kelam konusu internet sitesi üzerinden bu bilgilere fiyatsız üyelik karşılığı ulaşılırken tapu ve öteki özel bilgiler için ise site fiyatlı üyelik istenerek ulaşılmaktadır” dedi.

Bunun ulusal bir siber güvenlik sorunu olduğunu öne süren Fazilet, İçişleri Bakanlığı’nın bu hususta derhal bir soruşturma başlatması ve web sitesi üzerinden ulaştığı bilgileri makûs maksatla kullanan, web sitesini kuran bireyler ve e-devlet üzere herkesin değerli ferdî bilgilerini barındıran bir kamu hizmetinin güvenlik alt yapısını sağlayamayan sorumlu işçiler hakkında gerekli isimli ve idari süreçlerin derhal yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

Bu sorunun yol açabileceği mağduriyetlere değinen CHP’li vekil, “Devletin muhafazası altında olması gereken ferdî bilgileri elde eden şahıslar, toplanan bilgileri bir ortaya getirerek çıkar sağlamıştır. Bu durum, bilgileri ele geçirilen bireyler için birçok tehlikeye mahal vermektedir. E-devlet sistemi çerçevesinde yaşanması ise tüm vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit etmektedir. Bir bakanlık nasıl olur da devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasına yarayan e- devlet sisteminin güvenliğini sağlayamaz? Vatandaşlarımızın şahsî bilgilerini koruyamayan devlete vatandaşımız nasıl güvenecek?” açıklamasında bulundu.

Erdem, “Anayasada kişisel datalara erişim hakkı açıkça düzenlenmiştir. Münasebetiyle, e-devlet bilgilerini ele geçirmek ve koruyamamak anayasal kabahattir. Hükümetin bu hususta derhal gereğini yapması lazım! Tekrar, 6698 Sayılı Ferdî Dataların Korunması Kanunu’nun 11’inci hususunda ilgili kişinin, kendisiyle ilgili kişisel bilgi işlenip işlenmediğini öğrenme ve kişisel bilgiler işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme hakkı bulunmakta. Yani ferdî dataları çalınan vatandaş bu bahiste kesinlikle bilgilendirilmeli” dedi.

Konuya ait Erdem’in TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, İçişleri Bakanlığı’na ve ilgili olanları Adalet Bakanlığı’na yönelttiği sorular özetle şöyle:

1. Kelam konusu internet sitesi tarafından bu bilgilerin e-devlet sistemi üzerinden elde edildiği tezleri gerçek mudur? Kelam konusu internet sitesini kurmuş olan kişi yahut bireyler tespit edilebilmiş midir? İlgili kişi yahut şahıslar hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?
2. Bilgilerin güvenliğinden sorumlu kurum ve bireyler kimlerdir? Kamu kurumlarımızın güvenlik sistemlerinin çarçabuk hacklenmesinde, hangi kurum ve kuruluşların ihmali bulunmaktadır? Bu kurum/kişiler hakkında adli/idari süreç başlatılmış mıdır?
3. Yakın vakitte YSK bilgilerinin de ele geçirildiği savı hakikat mudur? Buna yönelik bir soruşturma ya da isimli / idari süreç başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise ayrıntıları nelerdir?
4. Nüfus Yönetiminde 20 yıldır yazılım yapan “Kale Yazılım” isimli yazılım firmasının, Ocak 2023 tarihinde el değiştirdiği, Turkcell’e ilişkin Küresel IT isminde bir firmanın, kelam konusu firmayı satın aldığı tezleri yanlışsız mudur? Kelam konusu ulusal siber güvenlik probleminin bu olayla ilgisi araştırılmış mıdır? Küresel IT isimli firma hakkında isimli / idari süreç başlatılmış mıdır? (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir