Kabaktepe: İmamoğlu vaatlerinin yüzde 6.5’ini yaptı

Haber Küresel ekranlarında yayınlanan Buket Aydın ile Yüz Yüze programının bu haftaki konuğu AK Parti İstanbul Vilayet Lideri Osman Nuri Kabaktepe oldu.

Kabaktepe’nin açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

İstanbul’un ışığının sönmeye başladığını ve halkın da artık 2024’te artık halkın gerekli yansıyı vereceğini belirtmek istedim. Bu cümlenin hafif olduğunu görmüş olduk. Artık İBB, servis dışı. Şahsî olarak yeteneksizlik farklı bir mevzu ancak idare olarak Lider ve grubu İstanbul’un geleceğini planlayamadığını ve sistemi yürütemediğini görüyoruz. Büyük oranda kıymetlendirme yaptığımızda, İstanbul’u bir basamak kılmak isteyen Lider ile karşı karşıyayız. Yürüyen merdivenler bile çalışmıyorsa, işler bitmiyorsa, devraldığınız Avrupa’nın en genç filosunu yönetemiyorsanız… 

“İBB BAŞKANI LEVAZIM BANA NE LAZIM DİYORSA…”

“Levazım bana ne lazım” diyorsa, bir tünel var, AK Parti devrinde başladı, 70 dakikayı 5 dakikaya indirecek. İBB Başkanı buna ne lazım diyorsa, millet de “Bize siz lazım değilsiniz” diyecek. Asıl sorun şu, yılda 300 binin üzerinde araç trafiğe katılıyor İstanbul’da. Her yıl bu kadar aracın trafiğe katıldığı bir kentte, 50 bin aracın geçeceği tüneli neden yapayım, diyorsanız, ben sizin İstanbul’u yönetme kapasitenizden kuşku duyarım. 

YENİ TAKSİ TEKLİFİ NEDEN REDDEDİLİYOR?

İstanbul’a en son 1000 taksi verildi, İBB 3 ay sonra uyguladı. Gelin, bir ulaşım komitesi kuralım, dedik. Metrolar yapılınca minibüsler boşa çıkıyor. Evvel binle başlayalım sonra gerekli muhtaçlıkları da karşılayalım dedik, bin daha verildi. İBB, farklı şeylerle teklifin önünü tıkadı. İkinci bini de getirin lakin birlikte planlayalım dedik. Bu yaklaşım, mecliste tekrar gündeme gelir. İstanbul’daki taksiyle ilgili adetin üzerinde sıkıntılar var. ben esnafımızın ulaşım kalitesinin gelişmesinde faydalı olduğunu düşünüyorum. Taksi lisanslama ile ilgili süreç son 3 yıldır yapılmadı. Biz Avrupa’ya nazaran dijitalleşmeyi az kullandığımız için daha az kapasiteyle çalışıyoruz. Eğitime daima devam edilmeli. Rakamsal manada entegre edilmesi lazım. Önümüze gelen yalnızca 5 bin olur mu olmaz mı, AK Parti kümesi yapan tavrını her vakit gösterdi, evet dedik, UKOME de evet dedi. Bu sistemler ortasında entegrasyon sağlanırsa çözülebilecek bir sorun. Önümüzdeki günlerde gündeme gelecektir. 

Bütçeyi eksik ayırır, vaktinde işleri bitirmezseniz siz İstanbullunun parasını çalmış olursunuz. Geçen sene gelmesi gereken paranın üzerinde bir para gelmiş. AK Parti türel yerden ayrılmayan bir partidir. İBB Başkanı bu şekilde cümle kuramaz, yakışmaz. Pandemiye de herhalde hırslarını alamamışlar. Bir dahakine de herhalde, pandemiyi de AK Parti çıkardı diyecekler. 

EKREM BEY’İN AKLI HALA CUMHURBAŞKANLIĞINDA

Ekrem Bey’in aklı hala Cumhurbaşkanlığında. İş ve duruşları, telaffuzları ile kendilerini öne çıkarabilirler, bu türlü şeylere gerek yok. Herkes aday olmak isteyebilir. Olabilme ve isteme noktasında biz kimseye sormuyoruz, halihazırdaki misyonunuzu kurban ediyorsanız sorma hakkımız var. Cumhurbaşkanı olmak için İBB başkanlığını basamak olarak gördüğünü yalnızca biz değil iç muhalefet de söylüyor. 

AK PARTİ-CHP METRO TARTIŞMASI

İstanbul’da AK Parti devrinde yapılan metro kilometresi muhakkak. Artık İBB, yarım kalanları tamamlayacak. AK Parti desinler ki yılda 10 km yaptı senin 20 km yapman lazım. Bakın, hangi metronun hangi yılda başladığını hatırlamayanlar İstanbul’da 2019’dan sonra açılan çizgilere baksın. İmamoğlu’nun başlayıp bitirdiği hangi metro var? Buna gülmek istiyorum fakat ciddiyeti bozmak için gülmüyorum. CHP’nin hizme3t konusunda AK Parti’yle yarış talihi yok. Biz, bizim 1 yılda yaptığımızı siz neden 1 yılda yapmadınız, diye soruyorum. Yaya kalmadılar, durdular. Hangi bahiste engelledik?

VAATLERİNİN YÜZDE 6.5’İNİ YAPTI

Hizmeti alkışlayan bir geleneğe sahibiz. CHP zihniyeti şudur, küme sözcüsü seviyesinde TBMM koltuğunda oturup, yeterli iş yapsanız da alkışlamayız, diyen bir zihniyettir. İstanbul’da beni heyecanlandıran bir heyecan yok. Kreş açtılar, fabrikayı tamamladılar lakin beni heyecanlandıran, “heh oldu” dedirten bir projeleri yok. Maltepe’de yurt varmış aslında, dış cephe yenilenmiş, yeni açıldı demişler. Kayıp 1000 Gün toplantımızda hakkaniyetli davrandık, vaatlerini ve yaptıklarını değerlendirdik. Yüzde 6,5’luk bir şey yapılmış. Hangi proje beklemiş? Bürokratları da İmamoğlu’nu gerçek yönetmiyor. İşten çıkaran işçileri geri çağırın onlar size nasıl yapacağınızı söyler. İBB naylon işler üretiyor, dedik. Bizim AK Parti kümesi olarak bulunduğumuz yer, İBB Meclisidir. AK Parti son 3 yılda sayın İmamoğlu’nun döneminde gelen belgelerin yüze 2’sine hayır demiştir. CHP ise meclise gelen belgelerin yüzde 30’una hayır dedi. Hatta bunlardan biri de Halk Ekmek. Evvelden karşı çıktıkları projeleri, ‘biz açtık’ dediler.

CANAN KAFTANCIOĞLU’NUN SİYASİ YASAĞI

İki tane husus var, bir siyasi yasak, türel bir süreç. İstanbul İl Başkanı, küfür edemez. Sosyal medyadan bunu yaptı ve kendisi de bu biçimde hakarete uğradığına dair 50’ye yakın dava açmış. Bir de etik tarafı var. Türkiye’de siyasi yasak hangi pozisyonlarda olmalı. Kendi yaptığınız hakaretleri yanlışsız buluyorsanız birebiri size geldiğinizde neden şikayetçi oluyorsunuz? CHP, insanlara tahakküm ve baskı getiren bir idaredir. O 50 kişinin suçu CHP İl Başkanı olmamaları mı? Yanlış olan insanları ötekileştirmenizi hakikat görüp, öbürleri yaptığında yanlış görmenizdir. Cumhurbaşkanımızın validesine hakaret etmeniz özgür lakin diğeri size yapınca para ya da mahpus cezası. 

MAHİR ÜNAL’IN TARTIŞILAN SÖZLERİ

Orada birtakım harf uygulamaları ile ilgili yapılan sohbetler var. AK Parti 20 yıldır iktidarda. Türkiye’de, şunu söyleyeyim, Cumhuriyetimiz kurulurken Atatürk’ün temel maksatlarını gerçekleştirmek için en çok vazife üstlenen partidir. Türkiye’nin, Erdoğan’ın çabaları ve milletin takviyesiyle AK Parti’nin, cumhuriyetin kuruluşundan bu yana gayeleri gerçekleştirme konusunda en çok mesafe kat eden parti olduğu açıktır. Daima bir arada Türkiye’yiz, AK Parti’nin politikası budur. AK Parti, ötekileştirerek bakmaz. Bütünlükçü bir siyaset izler. Bu memlekette dünkü toprak kesimlerimiz içinde yaşayan herkes, bunun kesimidir. 

İstanbul, Osmanlı’ya payitahtlık yaptığından ve büyük devletlere başşehirlik yapmış bir kent olarak büyük bir şey. Osmanlı devri İstanbul’umuz, evvelki birikimin tamamını aldık, nasıl ki Cumhuriyetten gurur duyuyoruz, Fatih’ten de gurur duyuyoruz. Osmanlı, dünyaya 600 yıl hükmeden bir Türk devleti. Dünyaya açılan kapımız İstanbul. 

AK PARTİ’NİN “1994 RUHU” MU?

Birincisi Erdoğan siyasetinin doğuşu, ikincisi bayanların siyasete iştiraki ve gençlerin iştiraki, bir siyasi partinin vatandaşlarıyla birlikte olmasının tarihi olarak gördüğümü ifade ettim. AK Parti hiçbir sürecin değil, DP ve AP sürecinde Anavatan süreçlerinin de bir toplamıdır aslında. AK Partimiz var ve var olacak. 

ESKİ TOPLU KONUT PROJELERİ NE OLACAK?

TOKİ AK Parti devrinde 1 milyonun üzerinde konut üretti. Bakanlık ile yapılan projeler vaktinden ö evvel biter. Projelerin tamamlanmadığına dair bilgilerin hakikat olduğuna inanmıyorum. TOKİ, dünyaya örnek oldu. Dünyadan gelip, “TOKİ bizde de konut yapsın” diyorlar. TOKİ kimseyi mağdur edilmedi. Yüz binlerden kelam ediyoruz. İstanbul’da bu türlü bir sorun olup da bizim haberimizin olmaması mümkün değil. Birtakım özel bölüm dönüşüm projelerinde vatandaşlar ortasında uyuşmazlık çıkıyor fakat TOKİ ortaya girip mağduriyeti kaldırmaya çalışıyor. Liderimizle görüştük, Kayabaşı’nda kesin teslim vaktinin geldiğini ve kimi alanlarda Kanal İstanbul hasebiyle yer değişikliği olduğunu söyledi. 50 bin bitecek, ikinci 50 bin bitecek. Temelini attığımız toplumsal konutlarımız bitecek. Cumhurbaşkanımız açıkladı, çocuk sahibi olp tek yaşayan annelerle ilgili de yeni bir proje başladı.

İSTANBUL’DA MESKEN KİRALARI NEDEN DÜŞMÜYOR?

Yapılabilecek şeyle ilgili hükümet adım attı. Yüzde 25 üzeri yasası çıktı. Buna uyma konusunda vatandaşlarımızı teşvik etmemiz lazım. Hukuk ortada, yüzde 25’den artırım yapılamaz. Buna uymamız lazım. İki durumu yaşayan vatandaşlarımız da var. Hem konut sahibi hem kiracı olan. Daima birlikte uymak koşul. Yapılabilecek en üst seviye önlem, alındı. 

İSTANBUL’DA GÖÇMEN SAYISI

Yabancılar son 1 ayda gelmedi. Kesinlikle etkisi var lakin her şeyi onunla izah edemeyiz. Son 1 yılda kaç yabancı geldi buna bakmak lazım. pandemi hasebiyle kaçak girişlerle ilgili geri gönderme olmadı fakat son yılda kaçak girişler yakalanıp gönderiliyor. 100 bine yakın bir sayı gitti. 600 bine yakın Suriyeli geri döndü, 1 milyona kadar çıkacak. Kaçaklar ile göçmenleri farklı pahalandırmak lazım.

TÜRKİYE İNANÇLI BİR LİMAN OLDU

İstanbul hem mülteci hem de kaçakla ilgili, yakalananlar esasen gönderiliyor, süreksiz statüde olanlar için de birtakım düzenlemeler var, kimi ilçelerden ve ikamet almaya kapalı. Pandemi bir güvenlik krizine dönüştü. Rusya ve Ukrayna’dan gelen göçmen statüsünde beşerler da var. Burası inançlı bir ada olarak görülüyor. Biz hiçbir vatandaşımızın hakkının gasp edilmesine ve öbür ülkelerden gelen hiçbir insanın da vatandaşımıza olumsuz yaşatmasına müsaade vermeyiz. Bunu yabancı düşmanlığına dönüştürmek bizim karakterimizle uyuşmaz. Kimi muhalefet aktörleri, partileri birtakım insani bedelleri yok sayıyor. Duruşumuz, bu meselelerin üstünden millet olarak gelmeyi başaracağız. Birtakım siyasi başkanlar, Jüpiter’den bir toz modülü düşse, “Erdoğan yüzünden düştü” diyecekler. Rusya Ukrayna kriziyle ilgili 6’lı masanın siyaseti ne? CHP seçmeni de Erdoğan ve AK Parti’nin bu mevzudaki tavrını çok beğeniyor. 

ANKET YAPILIYOR MU?

Şu an İstanbul için alandayız, paylaşırız. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir