Araştırma: Hava kirliliğinin yoğun olduğu yerlerde kronik hastalıklar artıyor

Bilim insanları etraf ve hava kirliliğinin ağır olduğu bölgelerde yaşayan yaşları 40 ile 69 ortasında değişen 360 binden fazla insanın sıhhat durumunu ve bilgilerini inceleyerek çarpıcı sonuçlara ulaştı.

İngiltere’de yapılan ve bu alanda bugüne kadar yapılmış en büyük araştırma olarak kayıtlara geçen araştırma sonucunda hava kirliliğinin ağır olduğu bölgelerde yaşayanların birden fazla uzun vadeli hastalığa yakalandığı açıklandı. Bilim insan bu bölgelerde yaşayanlarda çok sayıda nörolojik, teneffüs, kardiyovasküler ve zihin sıhhati sorunu görüldüğü belirtildi. Bunlar ortasında depresyon ve tasanın de yaygın olduğu belirtildi.

Araştırmada, “Bu uzun vadeli problemler insanların hayatlarını etkiliyor ve iktisada ve sıhhat sistemine büyük yük bindiriyor” denildi.

Araştırmayı yürüten King’s College London’dan Dr. Ioannis Bakılis, “İnsanların sıhhat durumlarındaki değişimleri vakit içerisinde incelememiz gerekiyordu zira aksi takdirde hava kirliliği ile kronik rahatsızlıkları bir ortaya getiremezdik. Hava kirliliği risk oluşturuyorsa bunun önüne geçmek için prosedürler geliştirilmeli. Örneğin huzurevlerini kirliliğin olduğu yerlere yapmamak ya da düşük emisyon uygulamasının olduğu bölgeleri genişletmek gibi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir