Almanya’da haftalık çalışmayı dört güne düşürme tartışması

Almanya’nın en büyük sendikası IG Metall’in haftalık çalışma mühletini maaş kesintisi olmadan dört iş gününe düşürme önerisi, kamuoyunda tartışma yarattı. IG Metall, Nisan ayı başında yaptığı açıklamada demir çelik kesimindeki toplu mukavele görüşmelerinde bu öneriyi masaya getireceğini duyurdu. Sendikanın talebi kabul edilirse demir çelikte çalışma müddeti haftada 35 saatten 32 saate indirilmiş olacak.

IG Metall uygulamanın hayata geçmesi halinde iş ve aile hayatını dengeleyemediği için yarı vakitli çalışan birçok kişinin çalışma hayatına tam vakitli olarak döneceğini ve bunun da istihdam açığından muzdarip Alman iktisadının faydasına olacağını savunuyor.

IG Metall’in bu çıkışıyla birlikte Almanya’da dört günlük haftalık çalışma mühletinin genelleştirilmesi tartışması başladı. Fakat bu başlık altında birden fazla model tartışma konusu ediliyor. Birinci modele nazaran haftada 40 saat olan çalışma müddetinin 32’ye indirilmesini içeriyor. İkinci bir model ise 40 saatin dört gün içinde 10’ar saatlik dilimler halinde dört güne ağırlaştırılması. Pekala, Almanya’da kim haftalık çalışmanın dört güne düşürülmesini savunuyor, kim savunmuyor?

SPD DÖRT GÜNLÜK ÇALIŞMADAN YANA

Alman Yazı İşleri Ağı’na bağlı gazetelere bir mülakat veren Sosyal Demokrat Parti (SPD) Eş Genel Başkanı Saskia Esken, “Dört günlük çalışma haftasıyla uygun sonuçlar alabileceğimize inanıyorum” dedi. Esken anne babaların daha esnek ve az çalışma müddetiyle aile içindeki sorumluluklarını daha rahat yerine getirebileceklerini belirtti. “Elbette fiyat denkleştirmesinin de yapılması gerekir” diyen Esken, Almanya’daki birçok kişinin mevcut maaşıyla hayatını idame ettiremediğini belirtti. SPD Almanya’da Federal Hükümet’in en büyük ortağı.

Alman Sendikalar Birliği Lideri Yasmin Fahimi de öneriyi desteklediklerini duyurdu. Deutschlandfunk radyosuna mülakat veren Fahimi dört günlük çalışma haftasının genel bir tahlil olmayacağını belirtti. Fahimi, “Her ekonomik branşta iş mukaveleleri üzerinden husus açıklığa kavuşturulmalı ve teminat altına alınmalı” dedi. “Çalışma mühletinin ağırlaştırılmasının daha uzun dinlenme müddetleriyle el ele gitmesi gerektiğini” belirten Fahimi “Ancak buna genel bir karşılık geliştirmek mümkün değil” diye konuştu.

HIRİSTİYAN DEMOKRATLAR: İKTİSADA ZİYAN VERİR

Ana muhalefette yer alan Hrıstiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) haftalık çalışma müddetini dört güne indirmenin Alman iktisadına ziyan vereceği görüşünde. CDU/CSU Federal Meclis Kümesi Başkanvekili Hermann Gröhe, Tagesspiegel’e yaptığı açıklamada “İş gücü açığının olduğu devirlerde çalışma müddetini kısaltmak ve emeği kıymetlendirmek, rekabet gücüne takviye değil köstek olur” diye konuştu.

HÜR DEMOKRATLAR: BİRÇOK BRANŞTA KONUTTAN ÇALIŞMA MÜMKÜN DEĞİL

Koalisyon hükümetinin küçük ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) ise SPD’nin desteklediği öneriyi makul görmüyor. FDP Meclis Kümesi’nin iş piyasası siyasetlerinden sorumlu sözcüsü Pascal Kober, Alman iş kollarında “dev bir iş gücü ihtiyacı” olduğuna dikkat çekerek Esken’in yaptığı teklifin birçok branş açısından anlaşılır olmadığını belirtti.

Dört günlük çalışma müddetiyle birlikte daha üretken bir çalışmanın ortaya konacağı varsayımının hakikat olmadığını belirten Kober bakım hizmetleri, polis ya da tıbbi tedarik branşlarında çalışanların mevcudiyetinin kaide olduğunu vurguladı. Kober “Dört günlük çalışma haftasının uzlaşılabileceği yerlerde patronlar ve çalışanlar bunu siyasetten gelen tekliflere bakmaksızın birlikte karar vermeli” diye konuştu.

SOL PARTİ ÖNERİYİ PROJELENDİRDİ

Sol Parti maaş kesintisi olmaksızın dört günlük haftalık çalışma müddetinin hayata geçirilmesini destekliyor. Parti Eş Lideri Janine Wissler iki yıllık bir mühlet içerisinde üç kademeli bir program teklifinde bulundu. Çalışanların dört günlük çalışmayı seçme özgürlüklerinin bulunması gerektiğini belirten Wissler, “Çalışmalar dört günlük çalışmanın hem üretkenliği hem de çalışanlarda memnunluğu artırdığını gösteriyor” dedi. Wissler çalışma mühletinin kısalmasıyla maaşın da düşeceği kaygısının bulunduğunu bu yüzden maaşların birebir kalması gerektiğini kelamlarına ekledi.

İŞVERENLER KARŞI ÇIKIYOR

Alman Patronlar Sendikası (BDA) ise çalışma haftasının dört güne indirilmesi teklifini reddediyor. BDA Genel Müdürü Steffen Kampeter maaş düşürülmeden çalışma mühletinin azaltılmasının gerçekte karşılığı olmayan bir hesaplama olduğunu söyledi. Kampeter, Bild am Sonntag gazetesine verdiği mülakatta işletmelerde kişisel tahlillere ise karşı olmadığını belirtti. BDA’nın çalışma mühleti hukukunda esnekliği desteklediğini belirten Kampeter, haftalık çalışma mühletinin azaltılmasının mevcut durumda “yanlış bir mesaj” olacağını söyledi. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir